Mapa Gminy Stepnica - Global_Mapper_20_GMutils v.1.0 by GeoX - GIS_OFERTA_KARTOGRAFIA_NAWIGACJA_GPS_LIDAR

Global_Mapper_20_GMutils v.1.0 by GeoX - GIS_OFERTA_KARTOGRAFIA_NAWIGACJA_GPS_LIDAR

Idź do spisu treści

Menu główne

Mapa Gminy Stepnica

GlobalMapper > GALERIE

Gmina Stepnica - Trzebież / mapa turystyczna

Mapę wykonano na bazie rastrów i wektorów UTM/VMAPL2 przetworzonych w GlobalMapper v.13.2, aktualizacja GPS również w GM.

Użytkownicy GlobalMapper już dawno uznali ten program za kartograficzny Swiss Army Knife - "niezbędnik" każdego kartografa i operatora GIS.
Od tamtego czasu Mike Childs systematycznie rozwija swój program, uzupełniając go o nowe możliwości, optymalizuje algorytmy przetwarzania, dodaje kolejne filtry eksportu/importu i nowe wyspecjalizowane funkcje obsługi danych przestrzennych. Użytkownicy zadają sobie pytanie - dokąd zmierza w swym szybkim rozwoju to niezwykłe oprogramowanie ?  Kim jest Użytkownik docelowy w założeniach Mike ? - operatorem GIS, analitykiem danych przestrzennych, kartografem ? Każdy z nich znajduje w tym programie wszystko, czego potrzebuje, zaś sam program rozwija się dalej.  Zajmując się popularną kartografią już dawno stwierdziłem, że "chyba niczego już mi więcej w Globalu nie potrzeba"..., aby móc tworzyć przezwoite mapy.

Na przykładzie mapy turystycznej Gminy Stepnica - popatrzmy więc czy napewno i jak można wykorzystać GlobalMapper do prac kartograficznych:

1. Po zakupieniu map UTM 50k w postaci rastrowej i wektorowej (VMAPL2) na określony wcześniej teren i uzyskaniu licencji na ich wykorzystanie do tego celu:
- skalibrowano rastry topo UTM 50k i docięto do założonego obszaru mapy ...
- raster wyeksportowano wraz z siatką UTM 1'  jako GeoTIF w docelowej skali 1 : 45 000 i rozdzielczości 400 dpi.
- powstał w pełni georeferencyjny podkład, który zgodznie z ustalonym już dawno WorkFlowDiagram (
My WorkFlowDiagram)zaimportowano do CorelDRAW. (Ze względu na cechy szczególne map turystycznych, zaopatrzonych nie tylko w sytuację topograficzną, lecz ogrom elementów graficznych, tekstowych oraz zdjęć - tzw. Map Finishing wygodnie jest prowadzić w programie graficznym).
- po wypozycjonowaniu rastra na arkuszu, stworzono ramki kontrolne umożliwiające dwustronny import/eksport wszystkich danych pomiędzy GlobalMapper i CorelDRAW. Ramki te służą przede wszystkim do szybkiego pozycjonowania wektorów tworzonych w GlobalMapper, przenoszenia siatek współrzędnych oraz śladów i punktów uzyskanych w trakcie prowadzenia prac terenowych GPS (też w GlobalMapper).
- Jeśli ktoś pracował na wektorach VMAPL2, domyśli się jakiego rodzaju pracę należało wykonać, aby przeistoczyć je w uporządkowane warstwy tematyczne, nadać im atrybuty graficzne przydatne w CorelDRAW i precyzyjnie umieścić wzajemnie w obszarze roboczym CorelDRAW. Te wszystkie operacje bez trudu zostały wykonane w GlobalMapper a poszczególne warstwy jedna po drugiej wyeksportowane i zaimportowane do Corela.

2. Tak powstała szybko i sprawnie bazowa mapa rastrowo - wektorowa obszaru Gminy Stepnica z uwzględnieniem ciekawej miejscowości Trzebież, gdzie znajduje się Centralny Ośrodek Żeglarstwa. Obydwie miejscowości leżą nieomal na wprost siebie, przedzielone południową częścią Zalewu Szczecińskiego, a konkretniej Zatoką Odrzańską. Z punktu widzenia turysty i wodniaka, do którego adresowana jest ta mapa łatwo zauważyć, że "czyste VMAPL2" nie zawiera wielu tak potrzebnych turyście treści i informacji. Należało je pozyskać: w drodze licznych konsultacji i prac terenowych. Do tych oststnich GlobalMapper nadaje się znakomicie. Wyruszyliśmy zatem w teren z mapą UTM w podkładzie na ekranie laptopa i z anteną GPS wpiętą do gniazda USB dostarczającą sygnału do Globala. Wyposażeni dodatkowo Garmin-OREGON i w aparat cyfrowy z możliwością zapisu pozycji GPS w EXIF zdjęć, mieliśmy wszystko, co potrzeba, aby uzupełnić brakujące na mapie treści.

3. Ktokolwiek "ambitnie" rysuje mapę, ten wie jak bardzo zmiany osnowy powierzchniowej nabrały tempa w ostnich latach. Praktycznie nie ma już innej możliwości aktualizacji treści mapy, jak samodzielne wybranie się w teren i spenetrowanie go. Pracy przy tym jest sporo, lecz dopiero osobiste przejrzenie, przejście, przejechanie, przepłynięcie, dotarcie do miejsc... skutkuje przyzwoitym rezulatem i mapą, której później nie trzeba się wstydzić. Daleko jednak w tym wszystkim do pracy, jaką wykonywali inżynierowie WIG, (wszyscy polowi kartografowie zresztą), ale spotyka się i poznaje wielu wspaniałych ludzi, pasjonatów terenu, leśników, znawców historii, przyrodników a także gawędziarzy, żeglarzy, a w tym przypadku także prawdziwych ludzi morza, rybaków, ludzi z obsługi portów i wielu innych. Ich wiedza, pomoc i wsparcie okazują się NIEZBĘDNE, aby mapa miała sens i była aktualna.


Tak powstawała ta mapa. Powstawała ponad rok, a rezultat tych prac, wędrówek i spotkań zobaczcie i oceńcie poniżej.
GlobalMapper był nieodzwonym narzędziem na wszystkich etapach tworzenia tej mapy.

*         *         *

FRONT :
PLECY:


1. Zezwolenie: Nr. MWZ 181/2011
. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie, archiwizacja, przetwarzanie - wyłącznie na podstawie pisemnej zgody Wydawcy.

Autorzy mapy: Renata Maj, Edward Zadorski, Edward Mich, DTPsystem
- składają w tym miejscu serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które wspierały nas w tym projekcie, służyły wiedzą i doświadczeniem, udzielały wskazówek i użyczyły swoich zdjęć i opracowań.
W szczególności wszystkim członkom Stepnickiej Organizacji Turystycznej „Nie tylko dla Orłów”, Iwonce Krępic i Joasi Matulka, pracownikom Nadleśnictwa Goleniów, bosmanatom i kapitanatom portów w Stepnicy, Trzebieży, Szczecinie, Policach oraz panu Cezaremu Skórka - za zdjęcia lotnicze i panom Rafałowi Strzelczykowi i Piotrowi Maćków - autorom opracowania - projektowane szlaki turystyczne.

2. DTPsystem - Warszawska 19, 26-900 Kozienice, 48 614 95 51, e-mail:
dtpkozienice@wp.pl, (www.globalmapper.com.pl)
Opr. graficzne - Renata Maj, opr. kartograficzne, prace terenowe, GPS - E.Mich, E. Zadorski
Szlaki turystyczne: Rafał Strzelczyk, Piotr Maćków

Foto lotnicze: Cezary Skórka -
(www.cezaryskorka.pl)
Profesjonalna Fotografia Lotnicza 4Dfoto: (www.4dfoto.pl); biuro@4dfoto.pl; mob.+48 601404522
4Dfoto – “czwarty wymiar fotografii”:
(www.flickr.com/photos/4dfoto), (www.facebook.com/4Dfoto) Facebook
Foto pozostałe: Cor Visser -
(www.digitale-natuurfotografie.nl), Janusz, Konrad, Szymon Gancarczyk, Iwona Krępic
Konsultacje:Stepnicka Organizacja Turystyczna "Nie Tylko dla Orłów" - Kopice 16, 72-112 Stepnica, mob. +48 661-435-166
e-mail:
kraina@stepnica.org.pl, (www.stepnica.org.pl)

Mapa dostępna w:

e-mail: kraina@stepnica.org.pl;(www.stepnica.org.pl)

e-mail: kraina@stepnica.org.pl;(www.stepnica.org.pl)

e-mial: kraina@stepnica.org.pl;(www.stepnica.org.pl)

e-mail:cit@mosrir.szczecin.pl

e-mail: cikit@zamek.szczecin.pl

  • Księgarnia Słoneczna, ul. Jasna 1/20 70-777 Szczecin, tel. 48 91 464 37 43, mob. 603 134 13

  • Księgarnia "Zamkowa M.M." - ul. Jagiellońska 10/2 70777 Szczecin, tel. 91 434 07 22

e-mail: zamkowa@mm.pomorze.pl

I jeszcze kilka linków do Gmina Stepnica:
MARITIME VORTAL - (www.maritime.com.pl) - to dla żeglarzy
GMINA STEPNICA - (www.stepnica.pl) - oficjalna strona Gminy
TRZEBIEŻ - (www.trzebiez.pl) 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego