NASA's WorldWind - Global_Mapper_20_GMutils v.1.0 by GeoX - GIS_OFERTA_KARTOGRAFIA_NAWIGACJA_GPS_LIDAR

Global_Mapper_20_GMutils v.1.0 by GeoX - GIS_OFERTA_KARTOGRAFIA_NAWIGACJA_GPS_LIDAR

Idź do spisu treści

Menu główne

NASA's WorldWind

LINKI

NASA World Wind - to rozbudowany program stanowiący komputerowy globus. W programie dostępne są zdjęcia satelitarne z całego świata. Najlepsze jakości fotografie pochodzą z terytorium USA, obszar Europy jest nieco gorzej opracowany.

Program jest w formie trójwymiarowego obrazu globu, użytkownik za pomocą kursora może wybrać interesujący go rejon świata. Oprócz zdjęć wyświetla są również inne informacje: granice państw, nazwy geograficzne, siatka współrzędnych czy dane pogodowe. Istnieje możliwość wyboru kąta widzenia, a także przybliżania i oddalania obrazu.

Nie wszystkie zdjęcia są od razu dostępne w programie, niektóre w razie potrzeby pobierane są automatycznie z internetu. W ten sposób aplikacja zajmuje miej miejsca na dysku twardym.

Wymagania systemowe:
- System Windows 2000/XP
- Procesor Intel Pentium III, 1 GHz, lub AMD Athlon
- 256 MB pamięci RAM
- karta graficzna 3D
- łącze DSL lub szybki internet
- 2 GB wolnego miejsca na dysku twardym

Uwaga!
Aplikacja do poprawnego działania wymaga następujących bibliotek: Microsoft .NET Framework 1.1 i DirectX 9.0c.


*   *   *

Rzadko kiedy spotyka się tak proste oprogramowanie o tak wielkim potencjale. World Wind to prawdziwy podmuch technologii XXI wieku, dający każdemu dostęp do dziesiątków terabajtów danych o naszej planecie. World Wind - z pozoru prościutki program, którego głównym zadaniem jest wyświetlanie zaledwie jednej, trójwymiarowej kulki. Sprawa przestaje być banalna z chwilą, gdy uświadomimy sobie, że pokrywające ową kulkę tekstury to materiały i zdjęcia satelitarne zrobione z zadziwiającą jakością. To nie przelewki, mowa o dziesiątkach terabajtów danych! Czym jest World Wind? Najkrócej mówiąc: to prosty, graficzny interfejs, poprzez który uzyskujemy dostęp do baz danych satelitarnych o rozmiarach liczonych w dziesiątkach terabajtów. Program, opracowany przez grupę naukowców z NASA Ames Research Center, z pozoru nie oferuje wiele: wyświetla trójwymiarową kulkę, wokół której możemy się obracać oraz zbliżać się do niej bądź oddalać. To wszystko. Wystarczy, żeby wsiąknąć na długie tygodnie. Bajer tkwi bowiem w teksturach, które tę kulkę pokrywają.
fm:
http://www.idg.pl/ftp/nasa.world.wind.html

WorldWind_Manual
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego