Orto DOWNLOAD - Global_Mapper_20_GMutils v.1.0 by GeoX - GIS_OFERTA_KARTOGRAFIA_NAWIGACJA_GPS_LIDAR

Global_Mapper_20_GMutils v.1.0 by GeoX - GIS_OFERTA_KARTOGRAFIA_NAWIGACJA_GPS_LIDAR

Idź do spisu treści

Menu główne

Orto DOWNLOAD

GlobalMapper > O Programie

Porównanie obrazów satelitarnych i lotniczych z "funkcjonującymi" nadal mapami topograficznymi przekonuje do słuszności decyzji podjętej przez USGS - o odstąpieniu od kontynuowania wydawania map topograficznych i zastąpieniu ich mapami hybrydowymi - w których informacje o pokryciu terenu nałożono jako wektory i etykiety na współczesny obraz satelitarny.
Pozyskanie obrazów satelitarnych do celów komercyjnych jest jednak kosztowne, co miejmy nadzieję, za jakiś czas, wraz z upowszechnianiem się tej technologii - przestanie być aż tak dotkliwe.
Tym niemniej, Global Mapper wśród wielu już wbudowanych połączeń do serwerów WMS, wraz z v. 13.00 udostępnił aktywny link do obrazów NAIP Color Imagery for US (1 m Resolution), a także link : World Imagery, który Państwu pokażemy w działaniu.

Do tych zasobów dotrzemy poprzez:
File > Download Online Imagery / Topo/Terrain... > Select Online data Source to Download > World Imagery...

Nie każdy region świata znajdzie tu pokrycie tak dokładne, jak prezentowany poniżej przykład, lecz map przybywa, są uaktualniane i ogólnie nie jest źle.

Przypomnijmy jeszcze, że wśród linków WMS dostępny jest także rodzimy Geoportal.gov.pl ze swoimi warstwami ORTO, nie ostatniej młodości, ale niezwykle użytecznymi w weryfikowaniu zagadak napotykanych na mapach topo.

*   *   *


Warto przypomnieć o funkcji File > capture Screen Contents to Image... dostępnej w GlobalMapper.
Cokolwiek znajduje się w przestrzeni roboczej ekranu programu - może być zapisane jako .jpg, .png, .tif, .bmp WRAZ z plikiem kalibracyjnym.
Tak wykonane zrzuty dają się łączyć w większe obszary i są w pełni georeferencyjne.

*   *   *

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego